Chleb tostowy, mięso, ryby, dania gotowe czy chipsy – to przykłady produktów, na których konsumenci mogą znaleźć informację o pakowaniu w atmosferze ochronnej. Są to środki spożywcze, których trwałość została przedłużona w wyniku użycia gazów opakowaniowych.
Zasada działania gazów do pakowania jest prosta – odpowiednie stężenie gazów, dostosowane do konkretnego rodzaju żywności, uniemożliwia wzrost określonych drobnoustrojów patogennych. Przykładowo: tlen stwarza odpowiednie środowisko do wzrostu mikroorganizmów tlenowych, podczas gdy dwutlenek węgla hamuje wzrost mikroorganizmów tlenowych oraz pleśni.
Gazy do pakowania:
Użycie odpowiednio dobranych gazów w połączeniu z niską temperaturą oraz opakowaniem o wysokiej barierowości umożliwiają transport na większe odległości oraz dłuższe przechowywanie produktu w sklepie.
Kwestię użycia gazów do pakowania reguluje rozporządzenie nr 1333/2008. Najczęściej stosowanymi gazami są Dwutlenek węgla (E290), Tlen (E 948), Azot (E 941), rzadziej używane to Argon (E 938) i Hel (E 939).
„Gazy do pakowania” zostały zdefiniowane jako gazy inne niż powietrze, wprowadzane do pojemnika przed, w trakcie lub po umieszczeniu środka spożywczego w tym pojemniku.
Warto dodać, iż rozporządzenie przewiduje jeszcze użycie „gazów nośnych” czyli gazów innych niż powietrze, które wypychają środek spożywczy z pojemnika (używane np. do olejów roślinnych w aerozolu).
Wśród dopuszczonych dodatków do żywności znajdziemy więc jeszcze: Podtlenek azotu (E 942), Butan (E 943a), Izobutan (E 943b), Propan (E 944) i Wodór (E 949).
Warto dodać, iż wszystkie wymienione gazy do pakowania oraz gazy nośne podlegają obecnie ponownej ocenie ryzyka przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W tym celu EFSA opublikowała „Call for data”, czyli otwarte zaproszenie do przedstawienia danych przez podmioty gospodarcze.
Re-ewaluacja wymaga zebrania danych i ustalenia m.in.:
Szczegóły dot. ponownej oceny:
https://www.efsa.europa.eu/en/call/call-data-re-evaluation-food-additives-gaseous-form
W przypadku wątpliwości dotyczących prawa żywnościowego, zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Zakres usług Kancelarii obejmuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców rynku spożywczego.
autor: r.pr. Malwina Czerska
Pozostałe artykuły
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy Państwa problemu, zapraszamy do kontaktu - chętnie doradzimy jak postąpić w Państwa indywidualnym przypadku.
Jeśli wśród udostępnionych przez nas artykułów nie odnaleźli Państwo odpowiedzi na swoje wątpliwości, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią. Chętnie przyjrzymy się Państwa problemom i zaproponujemy rozwiązanie.
Kancelaria Radcowska
r.pr. Oliwia Józwicka
r.pr. Malwina Czerska
ul. Wilanowska 1, 05-520 Konstancin-Jeziorna