Błędy w umowach na produkcję kontraktową

14 listopada 2023
RODO - czy nie narażasz się na karę finansową?

Umowa na produkcję kontraktową suplementów diety (lub innych środków spożywczych) to porozumienie, w którym – jak w soczewce – skupiają się elementy różnych gałęzi prawa, jak choćby prawa żywnościowego, prawa zobowiązań czy praw autorskich. Nie trudno o błędy i przeoczenia.

 

Poniżej przedstawiam kilka często popełnianych błędów i braków w umowach na produkcję kontraktową suplementów diety.

 

  • Brak wskazania obowiązku przebadania suplementu diety pod kątem obecności zanieczyszczeń, lub wskazanie zbyt wąskiego katalogu badań, nieadekwatnego do obowiązujących wymogów prawa. Brak aktualizacji umowy pod tym kątem w przypadku zmian prawnych.

 

Niestety, może się zdarzyć, iż błąd ten zostanie zauważony dopiero wówczas, gdy sanepid w toku kontroli stwierdzi w badaniach przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia suplementu diety.

 

  • Brak jasnego określenia kwestii praw do receptury i jej ochrony jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

 

To niedopatrzenie zazwyczaj jest dotkliwe w sytuacji, gdy producent chce zmienić wytwórcę kontraktowego. Może okazać się, że to wytwórca kontraktowy uważa się za „właściciela” receptury lub też, po rozwiązaniu umowy z producentem, wytwórca kontraktowy podejmuje produkcję niemal identycznego suplementu diety pod własną marką.

 

  • Brak określenia, kto odpowiada za zgodność etykiety z prawem.

 

Umowa powinna jasno wskazywać, która ze stron, w ramach zobowiązań umownych, jest odpowiedzialna za prawidłowe oznakowanie środka spożywczego oraz kto posiada prawa autorskie do projektu etykiety.

 

  • Brak postanowień w zakresie kar umownych czy świadczeń gwarancyjnych, np. za nieterminową realizację zobowiązań czy wady jakościowe suplementu diety.

 

Brak zastrzeżonych kar umownych czy świadczeń gwarancyjnych nie oznacza oczywiście, iż wytwórca kontraktowy nie ponosi odpowiedzialności za nienależyte wykonanie umowy. Wciąż obowiązują bowiem kodeksowe zasady odpowiedzialności kontraktowej, niemniej jednak zastrzeżenie kary umownej może przyspieszyć uzyskanie rekompensaty, a nadto kara umowna działa motywująco.

 

W przypadku wątpliwości dotyczących umowy na produkcję kontraktową, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Fidelitas. Zakres usług Kancelarii obejmuje m. in. sporządzenie i negocjowanie umów, analizę ryzyka wynikającego z uprzednio zawartej umowy, dochodzenie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań umownych.

 

autor: r.pr. Malwina Czerska

Pozostałe artykuły

02 lipca 2024
Zasady wypłacania odszkodowań z ubezpieczenia OC są inne, niż zasady wypłaty świadczeń z ubezpieczenia NNW czy odszkodowania z tytułu wypadku
10 kwietnia 2024
Posiedzenia sądowe bywają stresujące nawet dla niejednego prawnika. Świadkowie, wezwani na rozprawę, niejednokrotnie są w sądzie po raz pierwszy, stąd
19 marca 2024
Świadczenie wyrównawcze agenta Po rozwiązaniu umowy agencyjnej, agent może żądać wypłaty świadczenia wyrównawczego, czyli świadczenia pieniężnego o maksymalnej wysokości wynagrodzenia
30 stycznia 2024
„Pakowany w atmosferze ochronnej” - co to znaczy? Chleb tostowy, mięso, ryby, dania gotowe czy chipsy – to przykłady produktów,

Kontakt

 

 

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy Państwa problemu, zapraszamy do kontaktu - chętnie doradzimy jak postąpić w Państwa indywidualnym przypadku.

 

 

 

 

 

Jeśli wśród udostępnionych przez nas artykułów nie odnaleźli Państwo odpowiedzi na swoje wątpliwości, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią. Chętnie przyjrzymy się Państwa problemom i zaproponujemy rozwiązanie.

 

 

Kancelaria Radcowska


r.pr. Oliwia Józwicka

r.pr. Malwina Czerska


ul. Wilanowska 1, 05-520 Konstancin-Jeziorna

 

 

Logo Krajowej Izby Radców prawnych Kancelaria Radcy Prawnego Fidelitas Malwina Czerska Warszawa

Polityka prywatności